چرا بازار طلا شکننده شد؟(تاریخ انتشار99/10/29)

وحشت در بازار طلا بیداد می‌کند و بسیاری از تحلیلگران به افزایش مبتلایان به کووید ۱۹، وخامت اوضاع اقتصادی امریکا و احتمال به تاخیر افتادن بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب امریکا اشاره می‌کنند.                                                             

  به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از فیچر ، پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکومتالز به کیتکونیوز گفت: چشم‌انداز اقتصادی کوتاه مدت همچنان نگران‌کننده به نظر می‌رسد. مردم به وحشت افتاده‌اند و نقدینگی جمع می‌کنند. بازار آسیب پذیر مانده است.آمار اقتصادی به کندی قابل توجه در ابتدای سال میلادی جدید اشاره می‌کند زیرا تدابیر قرنطینه بیشتری اجرا شده و احیای اقتصادی را متاثر کرده‌اند.

               

 

اندرو هانتر، اقتصاددان امریکای موسسه کپیتال اکونومیکس در این باره اظهار کرد: مشاهده کاهش دوباره خرده فروشی به دلیل آمار ابتلا و محدودیتهای وضع شده در سراسر امریکا، عجیب نیست. به نظر می‌رسد که رشد مصرف در انتهای سال گذشته به میزان چشمگیری آهسته شد و چنین اوضاعی را در ابتدای سال رقم زد.

به گفته هاگ، ابهام باعث ریزش بازار طلا و سهام شده زیرا افراد بیشتری در بحبوحه رشد ارزش دلار امریکا و بازده اوراق خزانه به دنبال نقدینگی هستند.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز اظهار کرد: علاوه بر آمار اقتصادی بد، بازارها با دلار قویتر و رشد بازده اوراق خزانه دست و پنجه نرم می‌کنند. شاخص دلار بالا رفته و بازده اوراق خزانه بالاتر می‌رود و مردم به وحشت افتاده‌اند.

بهای هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات روز جمعه بازار امریکا ۲۱ دلار و ۵۰ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش یافت و در ۱۸۲۹ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۳ درصد کاهش ثبت کرد.

برنامه محرک مالی بایدن ، به گفته تحلیلگران، واکنش بازارها به پیشنهاد کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن که روز پنج شنبه رونمایی شد، منفی بود.

داستان تورم
شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تردینگ به کیتکونیوز گفت: موضوع تورم را نمی‌توان امسال نادیده گرفت. بازار نگران چاپ پول است. تورم بانک مرکزی امریکا سال‌های بسیاری اندک بوده و اگر سرانجام به نرخ دو درصد صعود کند، یکی از شرایطی خواهد بود که کنترل آن دشوار است و این امر برای طلا خوب خواهد بود.

تحولات مهم هفته جاری
برگزاری مراسم تحلیف بایدن در روز چهارشنبه که ممکن است با ناآرامی طرفداران ترامپ همراه شود و جلسه استیضاح ترامپ دو رویداد سیاسی مهمی هستند که بازارها در هفته جاری مورد توجه قرار می‌دهند. به گفته تحلیلگران، احتمال ناآرامی اندک است و تاثیر چندانی روی قیمت طلا نخواهد گذاشت.

یک رویداد مهم دیگر، جلسه تایید جانت یلن به عنوان وزیر خزانه داری امریکا در روز سه شنبه خواهد بود. بازارها انتظار دارند در این جلسه اظهارنظری درباره دلار امریکا مطرح شود.

همچنین نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا و بانک‌های مرکزی کانادا، ژاپن و نروژ هفته جاری برگزار می‌شود.

سطوح قیمت طلا
به گفته دنیل گالی، استراتژیست ارشد کالا در شرکت تی دی سکیوریتیز، ضعف بیشتر در طلا هفته جاری به دلیل شلوغ شدن صف فروشندگان متحمل است. اگر طلا از محدوده معاملات ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار نزول کند، سطح بعدی ۱۷۷۵ دلار خواهد بود.

هاگ پیش‌بینی کرد اونس طلا در معاملات هفته جاری سطح ۱۸۲۵ دلار را حفظ می‌کند اما اگر این سطح شکسته شود، سطح حمایتی بعدی ۱۸۰۰ دلار و پس از آن ۱۷۷۵ دلار خواهد بود.

منبع: اقتصادبرتر