آیا دلار دوباره به قیمت های بالای گذشته بازخواهد گشت؟(تاریخ انتشار:99/11/23)

 

در روز های اخیر و از ابتدای این هفته شاهد افزایش قیمت دلار و یو رو در بازار و صرافی ملی بوده ایم. با شروع امروز صرافی ملی افزایش شدیدی در نرخ خود داده و سطح بالا تر دلار را پذیرفت.

 

                                              

 

هم اکنون هر دلار آمریکا در صرافی ملی 24600 تومان می باشد که در یک مرحله تغییر 500 تومان افزایش یافته است. قیمت هر یورو نیز با افزایش 750 تومانی به 29850 تومان رسید.این در حالی است که قیمت هر دلار در بازار آزاد 25300 تومان بوده و تغییر چندانی نسبت به روز گذشته نداشته است. بااین حال هنوز هم اختلاف 800 تومانی با دلار صرافی ملی دارد.

دلایل افزایش قیمت دلار علاوه بر اخبار سیاسی که نشان دهنده افزایش تنش ها میان ایران و ایالات متحده است، افزایش نرخ حواله درهم به بالای 6900 تومان می باشد.در صورتی که شرایط سیاسی بدینگونه پیش رفته و نرخ حواله درهم نیز تا بالای 7000 تومان رشد کند می توان انتظار داشت که قیمت دلار برای بار دیگر تا نزدیکی 30 هزار تومان رشد کند.

بازار ساز نیز امروز که بازار تقریبا نیمه تعطیل بوده و بورس نیز فعالیتی ندارد قیمت دلار را افزایش داد و حتی آن را در سطحی بالا تر از پیش بینی ها گذاشت.در صورتی که دلار بالای 25 هزار تومان در بازار تعدیل نشده و قیمت آن تثبیت شد، بازار ساز ناچار خواهد شد دلار صرافی ملی را نیز به بالای 25 هزار تومان بفرستد که می تواند مسیر رشد های بیشتر دلار را فراهم کند.

منبع :سایت طلا

/https://www.tgju.org/news/2060134